fbpx

מחירון אופנועים מוטו - גרסה דיגטלית

מטרו ימין 4
קאברג שחורי 205 על 35
cristalino מתחת לתפריט xi
זונטס מתחת לשורת לוגו – אמצע 1
מטרו באנר שמאל הכי עליון
cristalino קובית צד xi
עופר אבניר קוביה שמאל
מוטוטאץ דקר
מידלנד שחורי 140 על 70
אלבר טריומף קוביה עליון
אישימוטו באנר קוביה שמאל
תמוז
קוב 140 על 70
מחירון אופנועים – קוביה שמאל תחתון
HJC
voge מוטו24 באנר
אודי דגן 140 על 70
סטפן

ב.מ.וו F900XR במבחן דרכים

ב.מ.וו F900XR במבחן דרכים

דניאל פטרי מיצו | צילום: אריק רוזנבלום

שורה תחתונה: ל-BMW יש כאן כלי נהדר שתפור על רוכבים המחפשים שימושיות גבוהה לצד חווית רכיבה מהנה ואיכותית.

בהתחלה היה ה-S1000RR. ויראו ב.מ.וו כי טוב. ויפרקו לו את הפלסטיקה, ויתקעו כידון רחב, ויקראו לו S1000R. ויקנו ההמונים את הבהמה, ויראו ב.מ.וו כי טוב. ויתקעו לו מקור, ויצבעו אותו בצבעים אחרים, ויתנו לרוכב תנוחת רכיבה זקופה, וידביקו לו מזוודות וארגז, ויקראו לו S1000XR, וימכרו אותו כאופנוע אדוונצ'ר קרבי. ויאהבו הלקוחות את הכלי, ויקנוהו, ויראו ב.מ.וו כי טוב אבל לא מספיק טוב, שכן אמרו הפרשנים "אגרסיבי מאוד אופי ה-XR, ויפחיד הרוכבים שטעמם אדוונצ'ר בינוני בנפח ומתון בתגובה".

ויקחו ב.מ.וו את פלטפורמת ה-F850 המוכר מסגמנט הביניים, וילבישו אותה פלסטיקה ותנוחת רכיבה ומזלג זהוב ופיצ'יפקעס לרוב ומראה קרבי שמזכיר את ה-S1000XR, ויקראו לו F900XR, ויקוו שציבור הלקוחות יפסיק נהירתו לשדות יפניים זרים. ויראו ב.מ.וו כי נוי.

ה-F900XR אמנם הושק בתערוכת EICMA במילאנו בנובמבר 2019 (זוכרים שהיו כאלה אירועים פעם לפני הקורונה?) אבל לי לקח קצת זמן להגיע אליו. והנה, ההזדמנות נגלתה לפני ואני אוסף את הכלי מאזור המרכז לטובת יומיים של רכיבה שאותם אני מתכנן לעשות בשני חלקים – אחד לטווח קצר עד בינוני באזור הרי ירושלים, והשני בלילה, דרומה, לטובת טיול על כבישי הנגב השוממים בשעות האלה.

על טעם וגו', אבל בעיני, מעצבי ב.מ.וו עשו עבודה מעולה עם ה-XR. הכלי נראה קרבי לגמרי, קטן במציאות מאשר בתמונות, כשהאדום הבוהק משתלב היטב עם חיפויי הצד האפורים/כסופים והלוגו הגדול. גם הגרסה הצהובה/זהובה נאה בעיני עד מאוד ומשדרת קרביות מעודנת ומרומזת שמתכתבת היטב עם הפוזה של האח הגדול, ושלא נשכח את המקור הקטנטן, העיצוב של הפנסים (הסימטריים, תודה לאל), התעלה המשמשת למעבר אוויר בין חלקי הפלסטיק, והמשקף הספורטיבי השחור. משהו שם עובד והשילובים הללו יוצרים כלי שמשדר עוצמה, קלילות ואווירה. האופנוע הזה רוצה לנסוע.

יאללה, בואו ניסע.

ה-F900XR לא גבוה (825 מ"מ, ולמי שצריך אפשר גם להנמיך אותו משמעותית עד לאזור 770 מ"מ), וברגע שאני מניח את משקלי על המושב השחור והאיכותי למגע אני מיד מרגיש בבית, כשהמגרעת המשמשת לישבן מתאימה בול למימדים. הכידון הרחב מתהדר במתגים האופייניים לב.מ.וו, כשבצד שמאל יש את הגלגלת המפורסמת ומספר מתגים המאפשרים ניווט בשלל אופציות התפריט האינסופי על גבי מסך ה-TFT הצבעוני הגדול, שבעיני קצת פחות אינטואיטיבי להפעלה, אבל אני מניח שבסופו של דבר מתרגלים לזה. מקדימה משקף בעל שתי אפשרויות כיוונון (גם תוך כדי נסיעה באמצעות משיכה קלה של מנוף קטן). נאמר לי שישנם שני סוגי משקפים, אבל בהמשך אני אגלה שדווקא הקטן יעיל יותר.

לחיצה על מתג ההתנעה והמנוע מתעורר לחיים. האגזוז הבשרני הממוקם מצידו הימני של האופנוע, מותאם כמובן לתקן אירו5, חונק את הצלילים בצורה אפקטיבית, שימושי כמובן לשלום בית עם השכנים אבל פחות קרבי לאוזן (ואני לא בטוח שזה דבר רע). ראשון למטה ואנחנו מתחילים להתגלגל. התחלת התנועה מרגישה קלילה מאוד, למרות 219 הק"ג הרטובים שלו (222 ק"ג מדודים על ידינו) פלוס עוד רוכב אחד רטוב מאוד, ה-XR מרגיש הרבה יותר קטן וזריז מאשר הנתונים הרשמיים על הנייר, גם מבחינת התנהלות בתנועה עירונית וגם מבחינת קלות הפניה וההטיה שלו. בזכות חלוקת משקל נבונה, המשקל על הקדמי לא גבוה מאוד והכידון קל מאוד לאורך כל טווח הצידוד שלו, שמתאים כמובן להשתחלות בין רכבים.

מכיוון שב.מ.וו השתמשו באותיות XR כדי לייצר זיקה אל ה-S1000XR (נקרא לו "ה-XR הגדול") ובזכות המראה הקרבי, נוצרת במוחו של הרוכב איזו מחשבה לגבי ביצועיו של המנוע של ה-F900XR (נקרא לו "ה-XR הקטן"). אבל לא כך הוא הדבר. המנוע הוא למעשה אותו מנוע טווין מקבילי, אמין ומוכר שמיוצר מזה כמה שנים עבור ב.מ.וו על ידי מפעל חברת לונסין הסינית. אותו מנוע פועם גם בתוך ה-F850, והוא כעת אחרי הגדלת נפח קלה ל-895 סמ"ק שמביאה אותו להספק של קצת פחות מ-100 כ"ס ב-8,500 סל"ד ו-9.4 קג"מ ב-6,500 סל"ד, כך על פי נתוני היבואן המקומי לעומת 105 כ"ס לפי היצרן, היבואן אמר שההסבר לכך ארוך וקשור לאיכות הדלק בארץ, אנחנו לקחנו את האופנוע לבדיקה על הדיינו שהראה 91 כ"ס בגלגל. אבל אל תחשבו לרגע ששני המנועים – ב-XR הגדול וב-XR הקטן – דומים זה לזה. הם לא, וזה לא רק בגלל אותם 100 סמ"ק הפרש בין המנועים, אלא כמובן מעצם השוני ביניהם – אחד טווין מקבילי, והשני ארבע בשורה עצבני שירד מה-S1000RR – הסופרבייק הבווארי – ועבר איזו התאמה לתפקד כמנוע בתוך אופנוע "אדוונצ'ר" (ולא, המרכאות האלה לא שם בטעות). אם נחזור לרגע ל-F900XR שלנו, הרי שלמרות היעדר הסוסים בהשוואה ל-XR הגדול, המנוע כאן מרגיש גמיש (בזכות העובדה שרוב המומנט מגיע בין 3,000 ל-5,000 סל"ד), דינאמי, אבל בעיקר לא מאיים על הרוכב בשום מצב (מוד רכיבה Dynamic מספק את התחושות הכי "חיות" לטעמי). בזכות תזמון הצתה של 270 ו-450 מעלות המנוע מרגיש וגם נשמע כמו וי-טווין, במיוחד בפתיחות גז והאצות מהירות (יחסית, כמובן).

מקדימה, ה-XR משתמש במזלג הפוך בקוטר 43 מ"מ (ללא אפשרויות כיוונון ידניות). מאחור בולם יחיד בעל כיוונונים בסיסיים בלבד. אבל העובדה שאלה בולמים "בסיסיים" לא אומר שהם לא עובדים טוב. בזכות מערכת ה-Dynamic ESA – בולמים מתכווננים אלקטרונית של הכלי המגיעה כסטנדרט בכלים הנמכרים בארץ – יכול הרוכב לבחור בלחיצת כפתור קלה בין שני מצבי רכיבה – Road או Dynamic – כך שהאופנוע יותאם לצרכיו בצורה מדוייקת יותר – וזה עובד מעולה בעליות של אשתאול, רמת רזיאל וצובא שמתפתלות כנחש שחור בינות לנוף שעדיין נותר ברובו ירוק למרות שיאו של הקיץ. נכון, בשילוב עם המנוע הרגוע ה-F900XR הוא לא כלי שיחרוך את האספלט, אבל הוא ללא ספק יעשה את העבודה בכיף גדול, כשהוא מפליק את עצמו בקלות סבירה מצד לצד בטוויסטיז המגניבים האלה, וכשהוא שומר יפה על הקו שלו. מצד שני, פתיחות הגז – חזקות ככל שיהיו – לא מניפות את הגלגל של ה-XR הקטן אל על ולא גורמות לזעזועים יוצאי דופן (תורם לזה גם משכך היגוי מובנה). בשבילי ועבור רוכשים הפוטנציאליים של הכלי הזה, זה ✓ על השימושיות וזה מגניב.

במחלקת הבלימה קיימים, כמיטב המסורת, דיסקים כפולים בקוטר 320 מ"מ עם קליפרים של ברמבו כפולי בוכנה מקדימה, ומאחור דיסק בודד בקוטר 265 מ"מ. כמו אצל האח הגדול, גם ב-XR הקטן הם עושים עבודה נפלאה ומרשימה מאוד. בכלל, אני ממליץ להרבה יצרנים לשלוח את המתכננים שלהם לנסיעות מבחן על הכלים של ב.מ.וו, שילמדו מהם קצת על רזי הבלימה, שכן הכלים האלה פשוט עוצרים נפלא, בעוד שמערכת ה-ABS לפניות של הב.מ.וו מתערבת בעדינות רק כשצריך.

בלילה אני יוצא עם כמה חברים, עושים את דרכנו מזרחה ואז דרומה לאורך חופו המערבי של ים המלח. הכבישים החשוכים מתפתלים להם לאורך שפת המצוק, אבל ה-XR – בין היתר בזכות תנוחת הרכיבה הזקופה של הרוכב – לוקח אותם בקלי קלות ללא מאמץ. הטמפרטורות עולות ועולות, ולמרות התוכנית לעצור בארומה באזור המלונות כדי להחזיר לעצמנו נשימה – אנחנו מגלים שהמתחם סגור ומסוגר בשעה כזו. אין ברירה, ואנחנו מחליטים לתת גז עד לערד, שם נעצור כבר לנשנוש לילי. אני מוביל עם ה-XR וצמד הפנסים המעולה שלו פותח לי את הדרך באפילה. מדי פעם רכב מגיח מולי, מחייב אותי להוריד את האורות הגבוהים, אבל הקצב נשמר יפה וככל שאנחנו גומאים פיתול ועוד כמה עשרות מטר לגובה אנחנו מרגישים איך הטמפרטורות הולכות ויורדות לרמה סבילה לבני אנוש. גם האופנועים שלנו מודים לנו, וכשאנחנו עוצרים סוף סוף בתחנת הדלק בערד השעון מראה לא פחות מאשר 10 מעלות הפרש בין הטמפרטורה הנוכחית לבין מה שהיה למטה.

רשימת האבזור של ה-F900XR עשירה למדי: מפתח קרבה להתנעה נטולת מפתח, בקרת שיוט קלה לתפעול (זהה כמו כל שאר המתגים ותפעולם לשאר הכלים העדכניים של היצרן). מצבי רכיבה (הזכרתי אותם בקצרה – כולל מצב גשם שאמור להפוך את תגובת המצערת למתונה מאוד), צג TFT צבעוני בגודל 6.5" עם המון (באמת המון) מידע לבחירה (רק מי זוכר איפה מאפסים את מד-המרחק המתאפס?), חיבור למולטימדיה ולאפליקציה של ב.מ.וו, חיישני לחץ אוויר בצמיגים, מגיני ידיים וידיות מחוממות, ידיות קלאץ' וברקס קדמי מתכווננות, מאותתי LED בעלי ביטול עצמי, בקרת אחיזה, בלם לזינוק בעלייה ותאורת LED (שעובדת נפלא!). קוויק-שיפטר מעלה ומטה משלים את החבילה וכמובן מקל משמעותית על תפעול האופנוע, אבל לטעמי הוא לפעמים קצת מרגיש מחוספס מדי בתפעול שלו.

צחי שף לוי משקיף על השדות

כשמכניסים את התצוגה למצב המתאים בכמה לחיצות כפתור וגלגלת, היא מתחלפת כדי להראות ביצועי רכיבה ספורטיביים (אותם אפשר לקבל גם באפליקציה בטלפון, אם מחברים בין השניים). מהירות, סל"ד, הילוך, זוויות הטיה, מצב פתיחת מצערת והתערבות מערכת בקרת האחיזה ועוצמת בלימה הם רק חלק מהפרמטרים המוצגים, וזה ללא ספק מגניב לרוכב שרוצה להרגיש כאילו הוא רוכב ספורטיבי. יצויין שהתצוגה הזו מתבטלת לאחר סגירת סוויץ'.

בדרך חזרה צפונה אני מעביר את האופנוע למצב Road – גם תגובת מצערת ממותנת מעט יותר, וגם בולמים שמשככים מעט יותר את מהמורות הכבישים. מיכל דלק המכיל 15.5 ליטר והאופנוע חסכוני מאוד בשיוט, אבל גם ברכיבה יותר אגרסיבית קשה לראות אותו מקטין משמעותית את הטווח המקורי שהוצג על ידי מחשב הדרך. בזכות (או בגלל) המנוע הרגוע יחסית, ה-XR לא מצטיין במהירויות סופיות על-קוליות, והרוכב עליו יצטרך להסתפק בשיוט במהירות של כ-30-40 קמ"ש מעל למהירות המותרת (כמובן רק בחו"ל!) שמציבה את מד הסל"ד על אזור שבו המנוע מרגיש בסדר, ועדיין לא מתאמץ מעבר לאזור הנוחות שלו (או של הרוכב). כן, אפשר לתת גיחות מהירות לאזור שנמצא קצת פחות מ-200 קמ"ש (כמובן לפי מקורות זרים), אבל אותם מקורות מספרים על תחושה פחות נוחה ומנוע שצועק בצורה פחות נעימה.

צמיג 120/70-17 מקדימה וצמיג 180/55-17 מאחור מספקים אחיזה מצויינת, אבל כמובן מבטלים כל גחמה לירידה לשטח או שבילים. וזה בסדר. ה-F900XR לא מתיימר לחיות בטריטוריות האלה, לא מבחינת תנוחת רכיבה או מבנה, לא מבחינת מהלך בולמים או מרווח גחון, ובטח שלא בהשוואה ל-F850GS שאותו משאירה ב.מ.וו לחובבי ז'אנר הפיקניקים בשטח.

המשקף המתכוונן עובד בצורה סבירה דווקא במצבו התחתון (מבין השניים) עד מהירות שיוט "הגיונית". מעבר לזה, עבורי, הוא הפסיק להיות כל כך יעיל. אבל זה טרייד אוף שאני הייתי מוכן לשלם עבור הלוק שלו שכאמור משדר קרביות וזיקה מאוד מאוד ישירה ל-S1000XR הגדול. המראות, גם אם קטנות, יעילות למדי. מאחורה זוג ידיות אחיזה שמרגישות איכותיות מאוד לטובת מורכב/ת שיהנו גם משטח נדל"ן מכובד על המושב האחורי. מה שפחות אהבתי היה הסביבה של הקוקפיט אותה רואה הרוכב לנגד עיניו, עם פלסטיקה שחורה בסיסית בלבד, ללא שקע מצית או USB, ועם זוויות שנראות כאילו הן לא קשורות לאופנוע.
האופק המזרחי מתחיל להתבהר כשאני נכנס לחניה בבית שלי, והציפורים מתחילות כבר לצייץ לעצמן את הבוקר. העיניים שורפות מהרוח החמה שבה נסעתי, וגם מעייפות של לילה ללא שינה. אבל החוויה נצרבת במוחי ומצטברת לשאר הרשימות שמאוחסנות שם כחלק ממה שאנחנו קוראים "חווית חיים". ה-XR היה שותף נאמן לרכיבות ביומיים האחרונים, והוא ביצע את משימותיו בהצלחה יתרה וללא תלונות מיוחדות – לא ממנו ולא ממני.

לסיכום – עבורי, ה-F900XR הוא מסוג האופנועים שפשוט מרגישים מיד כמו כפפה ליד: נותן פייט רציני (במיוחד במראה וברשימת האבזור המרשימה) למתחרים הישירים שלו, והוא גם נוסע מצויין, ללא מאמץ, לא מאיים על הרוכב בשום נקודה, ומצטיין במנוע גמיש ובמכלולים שפשוט עובדים טוב (נזכיר שוב את הברקסים? כן, נזכיר). ה-F900XR יעשה הכל על הכביש תוך כדי שידור של פוזה קרבית במיוחד שתתן לרוכב הפוטנציאלי את התחושה שהוא רוכב על כלי אגרסיבי יותר מאשר הוא באמת, מעין "אח קטן" לחבורה הקרבית שנוסעת על S1000XR-ים, כלי שפוי לחלוטין וכל זה במחיר שהוא ללא ספק אטרקטיבי מאוד ביחס לחבילת האבזור שמקבלים איתו כסטנדרט.

שימו מזוודות או ארגז (או שלושתם), העמיסו מורכב/ת, חברו אינטרקום למערכת המולטימדיה – וצאו לטיול של יומיים בצפון או בדרום (רק לא לשכוח – לא לרדת מהכביש הסלול). ואם בא לכם לעלות לרגע לכביש אגרסיבי ולתת קצת בראש – אין שום בעיה, כל עוד אתם זוכר את גבולות הגזרה שלו.

כל החדשות המוטוריות ישירות ל-WhatsApp

תעודת זהות

 

BMW F 900 XR

 

מחיר: החל מ-85,305 ₪; 95,803 ₪ בגרסה הנבחנת

 

דרגת רישיון: A

 

אחריות: שלוש שנים ללא הגבלת ק"מ

 

נתונים טכניים

 

מנוע: טווין מקבילי, גל-זיזים עליון כפול, 4 שסתומים לצילינדר, מקורר נוזל, מוזרק דלק

 

נפח: 895 סמ"ק

 

הספק: 99 כ"ס ב-8,500 סל"ד (91 כ"ס בבדיקה על דיינו)

 

מומנט: 9.4 קג"מ ב-6,500 סל"ד

 

מתלים: מזלג הפוך בקוטר 43 מ"מ, מהלך של 170 מ"מ. מאחור בולם יחיד, מהלך של 172 מ"מ. מתוגברים חשמלית

 

בלמים: מקדימה זוג דיסקים בקוטר 320 מ"מ, קליפר כפול בוכנות מתוצרת ברמבו, מאחור דיסק בקוטר 265 מ"מ, קליפר עם בוכנה אחת. מערכת קורנרינג ABS

 

מידות צמיגים: ק' 120/70-17, א' 180/55-17

 

מידות כלליות: גובה 1,420 מ"מ, אורך 2,160 מ"מ, 860 מ"מ

 

בסיס גלגלים: 1,521 מ"מ

 

גובה מושב: 825 מ"מ

 

משקל רטוב: 219 ק"ג (222 ק"ג בבדיקה)

 

נפח מיכל דלק: 15.5 ליטר

 

תצרוכת דלק מדודה: 22 קמ"ל

 

מהירות מירבית: 220 קמ"ש

 

8 תגובות ל ב.מ.וו F900XR במבחן דרכים

 1. כתבה כתובה היטב. זה אכן אופנוע מדהים, ושלא כמו שכתוב בכתבה, הוא גם יודע לנסוע לא רע על שבילים סלולים . יש עוד כמה טעויות אך לא משהו דרמטי.
  דבר אחד כן שווה לתקן, המחיר של האופנוע, בגרסה שרכבת עליו הוא 95,305 שח ולא 85,305 כפי שרשמת. פער משמעותי. רק בגרסה הזו הבולמים האלקטרונים ועוד כמו "פיצ'יפקעס" הם סטנדרט.

 2. באירופה במחיר של קטנוע בארץ. ארץ אוכלת רוכביה

 3. 95k זה מחיר מאוד יקר לאופנוע עם מנוע סיני.
  לדעתי במחיר הזה אפשר לקנות אופנועים עם נתונים טובים יותר.

 4. 11.500 יורו ומגיע עד 13.000 יורו עם כל התוספות הקיימות.

 5. תודה על הכתבה .
  נקווה שיהיה מוצלח קל וזול לאחזקה .

 6. במה הוא שונה מהונדה NC750 -אופנוע משעמם בלי שום יתרון ועם מחיר פסיכי

תגובות

עופר אבניר מגדל ימין
קוב מגדל kove