מחירון אופנועים מוטו - גרסה דיגטלית

מטרו ימין 4
ברקום
מונדיאל MENU
אינסטגרם
קונה אופנוע
מטרו באנר שמאל הכי עליון
עופר אבניר קוביה שמאל
הווסקוורנה באנר שמאל
לרט
אגוסטה HM קוביה הכי עליון
rok-straps רצועות קשירה 140
תמוז
לרט
פרפקט קוביה שמאל
אישימוטו באנר קוביה שמאל
ברקום שמאל
סטפן
מתלה לקסדה
HJC
הארלי שמאל
מחירון אופנועים – קוביה שמאל תחתון
מונדיאל קוביה

הנקודה היהודית – סיפורו של ליאו שטיינווג

הנקודה היהודית – סיפורו של ליאו שטיינווג

דובי מילר

בתחילת 1933 עולה המפלגה הנאציונל-סוציאליסטית בראשות אדולף היטלר לשלטון בגרמניה ולאחר תקופה מאד קצרה מתחיל היטלר לעשות את מה שקרוי "תהליך הנאציפיקציה" שמשמעותו הפיכתה של גרמניה למדינה דיקטטורית הנשלטת תחת חזון "הרייך השלישי" . במסגרת תהליך זה הוקמה "לשכת התרבות של הרייך" בראשה עמד יוזף גבלס. משרד ממשלתי שחלש גם על תחומי הספורט המוטורי בגרמניה הנאצית, ובמסגרת אחריותו של זה היה גם ה-NSKK, מועדון הנהגים והמכוניות של גרמניה הנאצית באותה התקופה.
מבחינת הספורט המוטורי בגרמניה, תחום שהחל לצבור תאוצה בתקופה זו בעקבות תמיכתו האישית של ה"פיהרר" אדולף היטלר, אחת המשמעויות הייתה שלילת רשיון ההשתתפות במרוצי מכוניות לספורטאים יהודיים וקטיעתה של קריירת ספורט מבטיחה, בשאר ההיבטים אני  מבטיח לעת בשלב מאוחר יותר.

בין אלו שחלומם נגדע בבת אחת היה גם ליאו שטיינווג, צעיר יהודי גרמני מהעיר מונסטר, שהיה עד אותו השלב רוכב אופנועי מרוץ מצליח ביותר, על אופנועי DKW גרמניים. בתאריך 1 באפריל 1933 חוייב שטיינווג, שהיה בעל חנות אופנועים ומוסך מקומי קטן, לתלות על דלת הכניסה לעסק שלו שלט שבו נאמר – "גרמנים, אל תקנו מיהודים" . כחודש לאחר מכן, במאי, ניצח ליאו שטיינווג במרוץ אופנועים גדול בעיר אלברפלד בקטגוריות 175 ו-250 סמ"ק. כאשר עלה אל הפודיום על מנת לקבל את הגביע והפרסים בהם זכה לא הסכים להצדיע במועל-יד כפי שנתבקש וכפי שנהוג היה כבר באותה התקופה כחלק מהטקסיות הנאצית. לכאורה היה נראה כי הגרמנים יעברו על האירוע לסדר היום ולא נעשה דבר באותו השלב. ליאו שטיינווג המשיך להתחרות במרוצי אופנועים בגרמניה ובחודש יולי 1933 הגיעה לביתו ההודעה על מועד חידוש רשיון המרוצים שלו לעונה הבאה, עונת 1934. כאשר עיין ליאו בטפסים אותם היה עליו למלא חשכו עיניו. הוא נשאל שם בדבר היותו "ארי" (וכל זה עדיין לפני "חוקי נירנברג שנחקקו ב-1935 ) ובאותו הרגע הבין למעשה כי יאלץ להפסיק ולעסוק בתחום אותו כל כך אהב – ספורט מוטורי. ליאו שטיינווג קרע את הטפסים שקיבל בסערת רגשות, אבל זה לא היה סוף הסיפור מבחינתו. הגרמנים לא שכחו את אשר עשה מספר חודשים קודם לכן באותו מירוץ באלברפלד וכמובן זכרו לו את היותו יהודי. מאוחר יותר נעצר ליאו שטיינווג ונשלח למחנה ריכוז. ליאו עבר במהלך המלחמה מספר מחנות ריכוז ומחנות עבודה אך מספר חודשים לפני תום מלחמת העולם השנייה נרצח על ידי הנאצים. 

דובי מילר- אוטו-דידקט.


באותו הרגע הבין למעשה כי יאלץ להפסיק ולעסוק בתחום אותו כל כך אהב – ספורט מוטורי

 

 

 (דובי מילר- אוטו-דידקט

 

גלריה

16 תגובות ל הנקודה היהודית – סיפורו של ליאו שטיינווג

 1. ….. תראו כבר לפני כמה שנים הגרמנים כבר הבינו והתחילו לקדם את הספורט המוטורי לסוגיו, וכמה צריך ספורט מוטורי…כבידור ופורקן.
  אלף אלפי הבדלות (תרתי משמע)ממה שקורה עדין אצלנו היום.

 2. כתבה חשובה ועצובה – דובי בהחלט צד מעניין להשכיל, כן ירבו.

 3. ניסים, הגרמנים או במקרה הספציפי הנאצים, לא רצו לקדם את הספורט המוטורי, הם השתמשו בו כעוד כלי בתעמולה שלהם. כל הישג וניצחון על מסלול המרוצים תורגם לכרזה/מצעד/טקס להאדרת הגזע הארי.
  אני בדיוק באמצע כתיב

 4. הצלחות אין סופיות היו מתגשמות – לא רק הנאצים ימח שמם לא היו עולים לשלטון

 5. סיפור מרגש ועצוב, חבל שלקראת הסוף הוא נרצח, עוד היה יוצא ממחנה הריכוז ואולי האופנוע היה עוזר לו להשתקם.

 6. לצערי כל שנה המודעות יורדת ויורדת. ואני שמח שמצאתם לנכון לתת במה למר דובי מילר להעלות כאן כתבה שמראה לנו עד כמה היו בצוררים האלו לא בני אדם. אלא חיות רעות . לא נסלח לעולם.

 7. בכל מקום שיהודי ואו כושי ניסה מזלו…ואו כל אחד שלא התאים לגזע הארי. ימח שמם וזכרם.

 8. ליאו היה בן דודה של סבתי.רבים מבני משפחת שטיינווג לא שרדו את השואה.

תגובות

עופר אבניר מגדל ימין
הונדה מגדל שמאל