fbpx

מחירון אופנועים מוטו - גרסה דיגטלית

voge מוטו24 רביעי מתחת לתפריט
קאברג שחורי 205 על 35
cristalino מתחת לתפריט xi
זונטס מתחת לשורת לוגו – אמצע 1
מטרו באנר שמאל הכי עליון
cristalino קובית צד xi
אלבר טריומף קוביה עליון
מוטוטאץ דקר
תמוז
מידלנד שחורי 140 על 70
אישימוטו באנר קוביה שמאל
עופר אבניר קוביה שמאל
סטפן
מחירון אופנועים – קוביה שמאל תחתון
אודי דגן 140 על 70
voge מוטו24 באנר
HJC

MotoGP: תיאוריה לחוד ומציאות לחוד

MotoGP: תיאוריה לחוד ומציאות לחוד

יניב אפלויג

צילום: יצרן

 
זהו זה. אפשר להגיד סוף סוף שלום ולא להתראות לעידן ה-800 סמ"ק ב-MotoGP. חמש שנים נמשך העידן הזה בקטגוריה היוקרתית ביותר בעולם מירוצי האופנועים ובסוף העונה הזו הוא יגיע לקיצו. פשוט Hip Hip Fucking Hooray!. וולנטינו רוסי בכבודו ובעצמו כינה את עידן ה-800 כ"טעות הגדולה ביותר שנעשתה אי-פעם במירוצי ה-GP.
היום ניתן לומר ללא ספק שמדובר באופנועים השנואים ביותר מאז התקופה הצווחנית של מנועים דו-פעימתיים. נוכחנו לדעת שהעת ההיא הייתה טובה יותר ואת כל זה הם עשו אי-שם באמצע שנות ה-70'.

למה עידן מנועי ה-800 סמ"ק שנוא כל כך בעיני רוכבים ועיתונאים מהתחום אתם שואלים? מכיוון שהעידן הזה בעצם הפך את מירוצי ה-GP מאליפות של הרוכב לאליפות של המחשב. הרוכבים לא יתגעגעו אליהם ובוודאי שאנחנו המעריצים לא נתגעגע אליהם. אפילו היצרנים לא יתגעגעו אליהם (או לפחות רואי החשבון שלהם). חישבו לרגע על מיליוני הדולרים שהמפעלים ביפן בזבזו על כל הטכנולוגיה הזו שממילא לרובה לא יהיה שימוש באופנועים סדרתיים. לדוגמא: מערכת שסתומים פנאומטית.

בעיה נוספת הקיימת היום בסדרה היא צמיגים. נכון להיות שם המשחק הוא מהירות פנייה, בגלל סוג הצמיגים שברידג'סטון מספקת. מסיבה זו לא תוכלו לראות עקיפות מסמרות שיער, שינויי קווים מטורפים וקרחנות של גזים כמו שאפשר לראות היום בקטגוריית המוטו 2 או בסדרת הסופרבייק. כל פעולה כזו תפגע במהירות של הרוכב ולכן רוכבי ה-MotoGP מקפידים על סגנון רכיבה מאוד שמרני. כל סטייה ולו הקטנה ביותר מסגנון הרכיבה המאוד ספציפי שהצמיגים דורשים, תפגע בזמני ההקפה שלהם, לכן אנחנו עדים למרוצים מאוד בנאליים ומשעממים בשנים האחרונות.

דוגמה נוספת לכך אנו מוצאים גם בהבדלי הצמיגים. רוכבי הסופרבייק משתמשים בצמיגים בעלי אופי רכיבה שונה לחלוטין של חברת פירלי והם יכולים לבחור בקו פנייה שדומה יותר לאות V באנגלית. רוכבי ה-MotoGP לעומת זאת מחוייבים לקו פנייה המזכיר את האות U באנגלית.

אין ספק שכבר אין סבלנות לחכות ולראות מה יקרה שנה הבאה בקטגוריה החדשה, אבל, איך האמרה אומרת – "אתה צריך להיזהר במה שאתה מאחל לעצמך". מבחינה תיאורתית יש הרבה למה לצפות. יותר מומנט אומר יותר שמחה לרוכבים, יותר כ"ס אומר יותר ששון לנו, האוהדים. מנועים עם פחות תאווה לסל"ד גבוה משמעו ראש שקט לרואי החשבון של הענקיות מיפן. בכל זאת כמה זמן יקח עד שהרוכבים יתחילו לשאול את עצמם למה לעזאזל הם הכניסו את עצמם? קטגוריית ה-1000 הולכת לייצר מספרים פסיכיים בכל הנוגע לכ"ס, שזו כמובן הסיבה בגינה קיצצו את קטגוריית ה-990 מלכתחילה.

קטגוריית ה-800 סמ"ק הושקה לאחר שכמה רוכבים קטנטנים ומתנדנדים ברוח (מישהו אמר דני פדרוסה?) הכריזו בעקבות התאונה הקטלנית של דאיגי'רו קאטו במסלול סוזוקה בשנת 2003 שמנועי ה-990 הפכו להיות מהירים יתר על המידה. בתקופה ההיא המנועים האלו ייצרו הספקים הקרובים לאיזור ה-250 כ"ס ומהיריות בכיוון צפון צפון מזרח מקו ה-300 קמ"ש. "האופנועים הללו הם נשקים מסיביים מאוד והופכים את מסלולי ה-GP לקצרים יותר ויותר בייחוד במהירות מלאה" כך אמר אחד הרוכבים בתקופה ההיא.

עכשיו נשאלת שאלת מיליון הדולר- למה שמנועי ה-1000 של העונה הבאה יהיו שונים? בתיאוריה כמובן תקנות מנועי ה-1000 החדשות ישמרו את הספק המנועים תחת שליטה. הגבלת קדח הקנה ל-81 מ"מ אמורה להגביל את תחום הסל"ד לאזור ה-16,500 כאשר היום תחום הסל"ד הוא 19,000 ויותר. זה בדיוק אותו הספק שה-RC211V של הונדה סיפק עוד אז, בעידן הקודם כשהספקי המנוע נגעו באזור ה-250 כ"ס.

החוקים החדשים מגבילים גם את קיבולת מיכל הדלק ל-21 ליטרים, בדיוק כמו היום, אבל זה ליטר אחד ומאוד בודד מתחת להגבלת 22 ליטר שהייתה למנועי ה-990 ב-2006 ואנחנו הרי יודעים כמה התפתחה האווירודינמיקה והאלקטרוניקה מאז.

אם כך מה צפוי לנו? אופנועים בעלי הספק באזור ה-260 כ"ס ומהירויות באזור ה-360 קמ"ש. כשזה יקרה רבותיי, כמה זמן נראה לכם ייקח עד שהרוכבים ידרשו להאט את הקצב של האופנועים פעם נוספת? אפשר להתבדח על האבסורדיות של המצב, מנועי ה-990 הוכרזו כמהירים מדיי בישורת ולכן הוחלפו למנועי ה-800 סמ"ק שהם מהירים יותר בפניות ועכשיו, תקנו אותי אם אני טועה, פניות זהו האזור הכי מועד לפורענות לא?
מנועי ה-800 סמ"ק הם הכל מלבד בטיחותיים יותר עבור הרוכב מאשר מנועי ה-990. האופנועים עליהם רוכבים כוכבי הסידרה היום נוטים להתרסקות ומהירויות הפנייה האדירות שאפשר לייצר איתם גורמים לרוכבים ולאופנועים פשוט להחטיא את מלכודות החצץ במקרה של החלקה ובמקרים קיצוניים גם לזנק מעבר למחסומים בצידי המסלול – דאגה בטיחותית נוספת.

אז מה הלאה? MotoGP עם אופנועים בעלי מנוע של 600 סמ"ק? אני לא יודע אם אתם מודעים לעובדה הזו אבל כמה אנשים סביב הפאדוק כבר מצדדים בהחלטה מסוג זה. למרות זאת, הוכח כבר פעם אחר פעם, שהפחתה בסמ"ק המנוע זו לא התרופה להפחתה במהירות האופנוע. אפשר להפחית את מהירות האופנוע בדרכים אחרות כשהיעילה והטובה שבהן היא החלפת צמיגי האופנוע בצמיגים "רזים" יותר אבל ברידג'סטון מסרבת לעשות שינוי בכיוון הזה.

באמת שאני לא אוהב לחשוב על העובדה הזו, מה לעשות, אני חסיד של מירוצים משנים עברו. מכל מקום, יש רק דרך אחת להוציא אותנו מהבלאגן הזה וזה שימוש באלקטרוניקה. התיאוריה אומרת שמנועי ה-1000 יצטרכו פחות אלקטרוניקה ממנועי ה-800, תיאוריה לחוד ומציאות לחוד, במיוחד בעולם הכל-כך לא צפוי של מירוצי אופנועים. אופנוע זו חיה מוזרה ולא צפויה. במידה ומנועי ה-1000 אכן ייצרו הספקים המגיעים לאזור ה-260 כ"ס הם יצטרכו כל גי'גה-בייט שיוכלו למצוא בסביבתם כדי לשמור אותם על המסלול וזה יגרום לדורנה לצאת בצורה הכי נוחה שאפשר בהצהרה שחלקנו אולי לא יאהבו- "עידן ההיי-טק של בקרת האחיזה הוא פה בשביל להישאר" בלי שום קשר שעובדה זו פשוט מחסלת את הסידרה.

עכשיו שאלה אחת אחרונה ברשותכם שתעסיק אתכם לזמן הקרוב: אם מחלקת המחקר ופיתוח של ה-MotoGP במפעלים השונים כל-כך נחוצה ומשליכה על אופנועים סדרתיים, איך זה ששלושת אופנועי הליטר עם האלקטרוניקה המשובחת והמתקדמת ביותר הם קאוואסאקי ZX-10R, אפריליה RSV4 APRC ו- ב.מ.ווS1000RR הם פרי עמלם של יצרנים שכלל לא מתחרים ב-MotoGP?
 

גלריה

6 תגובות ל MotoGP: תיאוריה לחוד ומציאות לחוד

  1. כי אולי אין להם כסף לזרוק על GP.
    ואו שהם לא רוצים להפסיד לאחת משתי החברות השניות שמתחרות.
    רוני

  2. איפה איפה הימים של 2 פעימות …כל מרוץ היה דרמה עוצרת נשימה והעונה היתה מוכרעת רק במרוץ האחרון …

  3. לדעתי תקופת ה-2 פעימות הייתה תכלית המירוצים ,מנוע, שילדה זוג צמיגים והכי חשוב רוכב.

תגובות

עופר אבניר מגדל ימין