מחירון אופנועים מוטו - גרסה דיגטלית

מטרו ימין 4
ברקום
מונדיאל MENU
אינסטגרם
הווסקוורנה באנר שמאל
עופר אבניר קוביה שמאל
מטרו באנר שמאל הכי עליון
קונה אופנוע
פרפקט קוביה שמאל
לרט
אגוסטה HM קוביה הכי עליון
rok-straps רצועות קשירה 140
לרט
תמוז
סטפן
ברקום שמאל
אישימוטו באנר קוביה שמאל
מתלה לקסדה
מונדיאל קוביה
HJC
הארלי שמאל
מחירון אופנועים – קוביה שמאל תחתון

דעה אישית | אופיר דואק: חינוך, זה כל הסיפור

דעה אישית | אופיר דואק: חינוך, זה כל הסיפור

אופיר דואק

צילום: יצרן


החופש הגדול רק נפתח וכבר פזיזות דעת גבתה את חייו של ליאור נבון ז"ל. כשמסתכלים על פרטי המקרה, אין מוות מיותר מזה. ליאור רצה רק סיבוב על הקטנוע של חברו, רק סיבוב קטן, מה כבר יכול לקרות? בלי רישיון ובלי ניסיון רכיבה עלה ליאור על הקטנוע, רק לסיבוב קטן, שאחרי כמה דקות נגמר במוות מיותר. ליאור היה ילד טוב עם חיבה לאופנועים, לא חוליגן מצוי שבא להתפרע. אבל שילוב בין פזיזות וחוסר מודעות וגם ליאור הפך להיות חלק מסטטיסטיקה כאובה. ומה שיותר מכאיב זה שאת התאונה הזו היה אפשר למנוע כאשר הדגש הוא חינוך, חינוך ושוב פעם חינוך. אחרי שנכשל בשני מבחני רישוי התשוקה של ליאור לטעום מהחוויה הדו- גלגלית גרמה לו לנצל את ההזדמנות שנכרתה בדרכו תוך שהוא מתעלם מחוסר הכשרתו. בניגוד למה שהתפרסם בחלק מכלי התקשורת ליאור דווקא חבש קסדה, אבל היא לא הייתה סגורה כראוי. כך, כמו במקרה המפורסם של אבי כהן לפני מספר חודשים, נפילה שהייתה יכולה להיגמר בנזק קל נגמרה במוות מיותר. 

אני יודע שיש לא מעט צעירים בקרב הגולשים בדו"גרי חלקם כבר רוכבים וחלקם עוד בשלב של התהוות החלום. צעירים אלו שהאהבה לדו-גלגלי פועמת בקרבם, עדין לא מבינים את המשמעות של רכיבה עם דו"ג על הכביש. אף מורה נהיגה לא מסביר להם עד כמה הרוכב חשוף ופגיע. אף מורה נהיגה לא מסביר על החשיבות של ציוד בטיחות איכותי שנלבש כראוי ויעידו על כך לומדי הרכיבה עם קסדת חצי האבטיח שמונחת על ראשם ברישול. טל"ש ז"ל היה אומר "קסדה רכוסה שווה חיים, קסדה לא רכוסה שווה לתחת". עצוב לגלות בכל פעם עד כמה הוא צדק.

שיהיה ברור, אני לא מקל ראש בכך שהנער רכב ללא רישיון, מעשה חמור ופסול אבל בואו לא ניתמם. כולנו היינו צעירים וכצעירים נהגנו בקלילות דעת ובביטחון עצמי מופרז כשבחנו, במודע או שלא, את המגבלות שלנו. מה לעשות, אופנוע תמיד היה מקדם דאווין בקרב בני הנוער וכשהיינו צעירים חלקנו נהג בדיוק כמו ליאור ז"ל רק שלחלקנו שיחק המזל וזה כל ההבדל.
גם אם היה לליאור רישיון האם זה היה אומר שהיו בידיו כלים להימנע מתאונה? בקרב רוכבים חסרי ניסיון מספיק חתול שקופץ לכביש, שבריר שנייה של בהלה שגורמת ללחיצה בפאניקה על הבלמים שמובילה לנעילה של הגלגל והיכרות קרובה ראשונה עם האספלט. האם מישהו מכשיר את הרוכבים הצעירים כיצד להתנהג במצבי חירום שיפקדו אותם על הכביש או שמספיק להם לעשות שמיניות במגרש סגור ולצאת אל הג'ונגל. האם מישהו מסביר לבני הנוער בבית ספר על המשמעות של עליה לכביש עם כלי רכב דו או ארבע גלגלי ?

חינוך, זה כל הסיפור. לחנך את הנוער לגבי המשמעות של רכיבה על דו-גלגלי. לחנך את לומדי הנהיגה בצורה שתכין אותם באמת לרכיבה בכבישים ולא בצורה של קבלנות למעבר הטסט. לחנך את על החשיבות של ציוד בטיחות ראוי. דברים שטל שביט הטיף להם עשרות שנים אבל הממסד ממשיך להתעלם. משרד התחבורה? אור ירוק? אל תצחיקו אותי. עדיף לרדוף את הרוכבים מאשר לדאוג שירכבו כראוי.

ואליכם הרוכבים הוותיקים יש לי בקשה. כשאתם נתקלים ברוכבים צעירים תסבירו להם על המשמעות של להיות רוכב דו-גלגלי. על הצורך להיות ער תמיד לסכנות שיכולות להגיע מכיוונים לא צפויים. להיות דרוכים על הכביש, להכיר במגבלות ועל החשיבות להיות ממוגן תמיד. אנחנו צריכים לפעול מתוכנו בשביל למנוע מקרים כאלה כי כפי שזה נראה אף אחד חוץ מאיתנו לא יעשה את זה.

לשיחה של אופיר דואק ונתן זהבי בנושא ברדיו 103FM לחצו כאן

גלריה

10 תגובות ל דעה אישית | אופיר דואק: חינוך, זה כל הסיפור

 1. שהרוכב אחראי לאופנוע שלו כאילו היה נשק, הרי אתה לא תניח אקדח/ רובה טעון ליד חברים ותלך מהמקום, כך גם אותו צעיר בעל הקטנוע לא היה צריך לאפשר מצב שלוקחים לו את הקטנוע לסיבוב. אבל מי חושב על זה בכלל?? – חינוך! 

 2. זה מתחיל בנושא הביטוח וזה ממשיך באיכות כבישים והכי חשוב החינוך. אני רוכב ממוגן מלא ולא הצלחתי לשכנע קטין לעשות ביטוח ולא להרכיב עד שהוא לא נפל ונפצע, הוא לא הפסיק.המדינה גם כאן שודדת את אזרחיה, אין לי מה להגיד יותר המלחמה אבודה

 3. הלוואי שהילדים האלה יקישבו ויבנו שצריך להיזהר

 4. פשוט כואב הלב עד בלי סוף.ובכלל לא משנה מה הסיבה.
  אסי

 5. בשורה תחתונה מבחן התוצאה ..הוא מוות. וחבל.
  נתן

 6. כשמוציאים רשיון על אופנוע כל מה שעושים 80% מהזמן זה להסתובב במגרש סטרילי ואחר כך עושים כמה סיסוסים בחוץ וזהו תוך זמן קצר אתה יוצא החוצה בלי נסיון ובלי חינוך ונכנס לרולטה הזו. תוסיף את חוסר המודעות של נער צעיר והסוף האכזר ידוע.
  חינוך בכל הרמות, בבית הספר, בבית, ובמיוחד נחוץ קורס מסיבי חובה בהוצאת רשיון

תגובות

עופר אבניר מגדל ימין
הונדה מגדל שמאל