fbpx

מחירון אופנועים מוטו - גרסה דיגטלית

voge מוטו24 רביעי מתחת לתפריט
קאברג שחורי 205 על 35
cristalino מתחת לתפריט xi
זונטס מתחת לשורת לוגו – אמצע 1
מטרו באנר שמאל הכי עליון
cristalino קובית צד xi
אישימוטו באנר קוביה שמאל
מידלנד שחורי 140 על 70
אלבר טריומף קוביה עליון
תמוז
עופר אבניר קוביה שמאל
מוטוטאץ דקר
HJC
voge מוטו24 באנר
מחירון אופנועים – קוביה שמאל תחתון
סטפן
אודי דגן 140 על 70

MotoGP צ'כיה- סטונר דוהר קדימה והספרדים נופלים

MotoGP צ'כיה- סטונר דוהר קדימה והספרדים נופלים

בועז קורפל

צילום: יצרן

הניצחון הנפלא של סנדרו קורטזה ב-125 סמ"ק פתח את התיאבון של כולנו עם פתיחת יום המרוצים במסלול אוטומוטדרום בפאתי העיר ברנו בצ'כיה. הקרב הנפלא בינו לבין יוהאן זרקו הצרפתי, שם את כולנו על קצה הכיסא וההכרעה הדרמטית סיפקה סיום הולם למחזה הנפלא שהתנהל במסלול הצ'כי עם תפאורה מושלמת של עשרות אלפי צופים ביציעים, יער ירוק שעוטף את המסלול ומזג אוויר שנלקח מספרי האגדות.

התיאבון הגדול למרוצים איכותיים ומותחים קיבל מענה גם במרוץ של קטגוריה Moto2. לכל אורך המרוץ חזינו בחמישה רוכבים שנראו לפעמים כמו אריות צעירים ורעבים שנלחמים בינם לבין עצמם על טרף עסיסי שעובר מפה של האחד לשני ומשאיר גירוי חזק. המאבק הלך והחריף ככל שהמרוץ התקרב אל קו הסיום שלו וכל אחד מהם ביקש להראות לאחרים מיהו השליט  הדומיננטי.
אם במרוץ ה-125 סמ"ק ישבנו על קצה הכיסא, הרי שבמרוץ הזה כססנו את הציפורניים עד לבשר וקיווינו שהוא לא ייגמר. ככה צריכים להיראות מרוצי אופנועים, זאת הנוסחה המנצחת, זה ספורט מוטורי במיטבו.
עם מטען שכזה, אין ספק שרמת הציפייה ממרוץ ה-MotoGP הייתה גבוהה ובמיוחד לאור העובדה שתוצאות מקצה הדירוג רמזו על אפשרות שכזו. דני פדרוסה בעמדת הפול פוזישן, ולנטינו רוסי במקום השישי על קו הזינוק וביניהם סטונר, לורנצו, דוביציוזו, סימונצ'לי ובן ספיס.

בלי טאקטיקה
לכאורה, הנתונים על קו הזינוק יכלו לגרום למרוץ טאקטי בין שני הטוענים לכתר, קייסי סטונר וחורחה לורנצו. האוסטרלי שנראה חסר מנוחה אחרי מקצה הדירוג בגלל התנהגות סוררת בחלק הקדמי של אופנוע ההונדה שלו, לא נראה מאמין ביכולת לשחזר את ההישג המפתיע מלגונה סקה. המנוחה בחופשת הקיץ של יריביו נראה מועילה מאוד לפדרוסה שהיה מהיר מכולם בכל מקצה אימון או דירוג וגם החיוכים של לורנצו בתום מקצה הדירוג שהעידו כי האופנוע שלו על הדרך הנכונה, כל אלה לא עודדו את סטונר יותר מדי.

לורנצו הציב לעצמו שתי מטרות. האחת היא לנסות ולנצח במרוץ באמצעות שלב בריחה מהיר כמו בלגונה סקה אך הפעם בתקווה שהכוח יישאר עד לסיום, והשנייה היא לסיים לפני סטונר (במקרה ותוכנית א' לא תעבוד) אך לצערו של אלוף העולם, שתי התוכניות קרסו בזו אחר זו ואין לו את מי להאשים בכך פרט לעצמו בגלל בחירת צמיגים שגויה.
ללורנצו עמדה גם האפשרות "להיעזר" בנוכחותם של פדרוסה, דובי, סימונצ'לי ואולי גם בן ספיס במטרה לבלום את סטונר, אבל כל החומות קרסו בבת אחת והתוכנית האסטרטגית (אם הייתה אחת שכזו) התבטלה חיש מהר.

דומינו ספרדי
פתיחת המרוץ הזכירה את המרוץ הקודם בארה"ב. פדרוסה פתח נפלא כדרכו ולורנצו לא חיכה יותר מדי והוכיח פעם נוספת כי יכולת הזינוק שלו אינה נופלת מזו של בן ארצו. המאבק בין שני הספרדים על הבכורה, שלח את סטונר למקום הרביעי וזאת אחרי שדוביציוזו זיהה את האפשרות הראשונה לחלוף על פני הקנגורו ולא היסס לנצל אותה.
המפנה הראשון בעלילה התרחש בהקפה השלישית. פדרוסה שבחר בצמיגים קשים מאוד, חזר להוביל את המרוץ בתחילת ההקפה השלישית אחרי טעות של לורנצו בפנייה מספר 1 שגרמה לו לאבד את כל התנופה. לורנצו אמנם רשם הצלה יפה של האופנוע אבל מאז אותה טעות הוא רק הלך והתדרדר. ההובלה של פדרוסה נקטעה תוך שניות ספורות כאשר דני הגיע לפנייה מספר 4 ואיבד את הקדמי. הספרדי שרכב לכל אורך סוף השבוע עם מידה רבה של ביטחון, שב והתרסק ונראה שוב שברירי, אולי שברירי מתמיד. שנייה לאחר ההתרסקות שלו, נראה היה לרגע כי העולם עצר את נשימתו. היה חשש כי הספרדי הקטן שספג העונה זעזועים ועבר ניתוחים פעם אחר פעם, נפצע פעם נוספת והגורל מתעתע בו בפעם המי יודע כמה. אך למזלו של דני, זה נגמר באופנוע שבור בלבד והוא עצמו נזרק מחוץ לתחרות.

עוד לפני המעידה של לורנצו, הצליח סטונר לתקן את המצב ועקף את אנדראה דוביציוזו שמאותו רגע התרכז במאבק עם סימונצ'לי, וכאשר לורנצו "מעד", ניצל סטונר את המצב כמו פדרוסה, וחלף גם הוא על פני אלוף העולם. שניות לפני שסטונר קיבל במתנה את ההובלה במרוץ, שהפכה בהמשך לניצחון, נראה היה כי להקת רפסול-הונדה עומדת להציג את מיטב הרפרטואר שלה עם שני אופנועים בראש והזדמנות לדוביציוזו להצטרף אליהם ככינור שלישי. אך כאמור, ההתרסקות של דני שיבשה את ההרמוניה הכתומה-שחורה במידה רבה.
סטונר דהר קדימה והצליח למתוח את היתרון שלו לפער של קרוב ל-7 שניות ולמרות שבדקות האחרונות הוא ביצע טעות שכמעט ועלתה לו ביוקר, הצליח האוסטרלי לשמור על עצמו ולטפס בפעם השישית השנה למדרגה הגבוהה ביותר בפודיום.

אפקט הדומינו פעל על הרוכבים הספרדים כמו במטה קסם. חוסר המזל הספרדי בברנו החל עוד בשעות הבוקר עם הנפילות של אדריאן מרטין ואפרן ואסקז ואפשר לומר שגם הפרישה של ניקו טרול יכולה להיחשב כנפילה כואבת בגין אותה תקלה טכנית לא אופיינית באופנוע שלו.
גם ב-Moto2  לא זכינו לשמוע את ההמנון הספרדי וזאת לאחר שמארק מרקז שזינק מהפול פוזישן, סיים במקום שני בתום מרוץ צמוד ומותח, על סף התרסקויות שלו ושל אלכס די אנג'ליס כתוצאה ממאבק צמוד שהגיע עד לחיכוך מרפקים של השניים זה בזה.
הנסיגה של לורנצו אחרי שכמעט ונפל גם הוא, נעצרה רק במקום הרביעי כשמאחורי נמצא בן ספיס שביקש בסך הכול להגיע הביתה בשלום לאחר בעיות רפואיות שפגמו בכושרו המלא והפריעו לו לרכוב במיטבו. מהנקודה הזאת, חשב לורנצו שהוא יספיק לטפס בחזרה למעלה ולהיאבק בסימונצ'לי ודוביציוזו אך בחירת הצמיג הקדמי שלו (התרכובת הרכה ביותר שהוצעה על ידי ברידג'סטון) הייתה בעוכריו.
הגומי הלך והתבזבז תחת המאמץ והדחיקה של האופנוע ובסופה של ההקפה ה-11, איבד האופנוע של לורנצו את האחיזה והחל לאבד מגע עם שני האיטלקים שהיו לפניו.
כאמור, למזלו של לורנצו, האיש שהיה מאחוריו רכב ע לאותו אופנוע ולבש חליפת רכיבה באותם גוונים בדיוק. לספיס לא היו תוכניות לתקוף את בן קבוצתו הטוען לתואר והוא שימש כחומת מגן בינו לבין שאר הרוכבים שהיו מאחור, למרות שלא היה צורך ממשי בכך.
בסופו של יום, לורנצו סיים רביעי והפער בינו לבין קייסי בדירוג העולמי שוב תפח ועלה ל-32 נקודות.

רק 12 שניות
זה היה הפער בין המנצח לבין המקום השישי של ולנטינו רוסי, על קו הסיום. ולנטינו רוסי שזינק מהמקום השישי, פתח בדרכו בקודש ונשר לאחור אך אין כולנטינו ברגעים האלה שבהם הוא מריח סכנה ושולף את הנשק הטוב ביותר שלו, יכולת הסגירה על הרוכב שלפניו והמאבק הצמוד איתו עד לעקיפתו.
הפעם היריב הזה היה מבית, ניקי היידן. במשך שתי הקפות הראשונות, שבו ועלו בזיכרון של כולם, ימי הזוהר של ולנטינו. הוא נאבק בהיידן והדף אותו לאחור. היידן עצמו שלא הפסיק לספר עד כמה הוא חש גרוע בברנו בסוף השבוע הזה, כאילו ביקש להצדיק את דבריו שלו עצמו ונחלש להחריד אחרי העקיפה של רוסי. היחלשותו של "הילד מקנטאקי" איפשרה לאלבארו באוטיסטה, רוכב סוזוקי, להגיע במומנטום נהדר וחלף על פני אלוף העולם לשעבר כאילו שהוא חונה בחניון בשולי הדרך בתחנת רענון.
באוטיסטה השאפתן, שאיבד יום קודם לכן את בן קבוצתו, ג'ון הופקינס, בהתרסקות שריסקה שלוש מאצבעותיו של "האורח" המוכשר, קיווה להחזיר לאותו הופקינס מעט מהצבע ללחיים לפני שזה יגיע לחדר הניתוח באמצע השבוע. באוטיסטה החל להתקרב לרוסי ואיים ליטול ממנו את המקום השישי. השניים לא הרפו זה מזה במשך שני שלישים של המרוץ עד שבסופו של דבר עוד ספרדי אחד נפל.
אלבארו באוטיסה התרסק בפנייה מס' 14 והעול מצווארו של רוסי ירד.
רוסי חש מעודד מאוד לנוכח התוצאות של מקצה הדירוג שהיה בשבת. הפער בינו לבין המקום הראשון היה פחות משנייה. המגמה נשמרה גם במרוץ עצמו ואם ראינו את רוסי מסיים בפיגור של 25 שניות ומעלה, הפעם זה נגמר בפיגור של 12 שניות בלבד.

סימונצ'לי שובר את המחסום
התחושה הייתה כי מרקו סימונצ'לי היה כבר צריך להגיע מזמן לפודיום ב-MotoGP ולא רק במרוץ ה-11 של העונה. אבל יאמרו האופטימיסטים כי מוטב מאוחר מאשר אף פעם. סימונצ'לי נמצא על פרשת דרכים לקראת העונה הבאה. הונדה האמינה כי הסחורה תגיע מאיש התלתלים בכמויות ובתדירויות גבוהות יותר וכאשר זה לא קרה, ומרקו הסתבך בהתקוטטויות מיותרות שפגעו בו ובאחרים, נראה היה דווקא כי הוא נכנס למשבר עמוק ואיבד את האמונה בעצמו ובאופנועו שהפודיום החמקמק הזה, יגיע סוף כל סוף. בחלום המתוק שלו, רצה סימונצ'לי לטפס על מדרגות הפודיום באחד מהמרוצים הביתיים שלו במוג'לו או במיזאנו, אבל זה קרה לראשונה דווקא בברנו וסימונצ'לי לא התלונן אלא שמח והתרגש ולא שכח להודות לכולם ובמיוחד לאלה שהיו לצידו ברגעים הקשים, והיו כאלה. גם רגעים קשים וגם אנשים שעמדו שם לצידו. סימונצ'לי לא יודע עדיין מה יקרה איתו בעונה הבאה ופרט ללוריס קפירוסי, טוני אליאס, רנדי דה פונייה ואולי גם קאל קראצ'לו, גם שאר הרוכבים לא ממש יודעים לאן מועדות פניהם. רק רוכבי קבוצות היצרן בהונדה, דוקאטי וימאהה יכולים לישון בשקט בזכות החוזה שבידיהם.
ההמלצה החמה ביותר על לילות מלאי שינה מתוקה, מופנית לקייסי סטונר שבקרוב יהיה לאבא טרי ואז הלילות יהיו ארוכים ומתישים יותר. מזל טוב לקייסי וגם לסימונצ'לי.

לתוצאות המרוץ המלאות ולטבלאות הדרוג באתר ה-MotoGP

גלריה

7 תגובות ל MotoGP צ'כיה- סטונר דוהר קדימה והספרדים נופלים

  1. אם המרוץ היה מעפן לפחות אפשר להיות בטוח שהסקירה תהיה מהנה

  2. אויל הגיע הזמן להפסיק לכתוב על התצוגות נפל האלה? חוץ מהחפירות של גורלי בתחתונים של כל אחד מהרוכבים, אין שם כלום וחבל. הכתבה יותר טובה מהמרוץ, שאפו קורפל

  3. ולנטינו רוסי בכיוון הנכון. עוד מירוץ אחד או שניים והוא בחבורת החוד, תזכרו מה שאמרתי. פורצה ואלה!

  4. העונה הזו גמורה. נקווה שבשנה הבאה יהיה קצת יותר עניין

  5. הוא לא טיפש, הוא הרוכב הגדול בכל הזמנים, למה הוא עשה את הצעד המטומטם הזה? למה דוקאטי? למה???

תגובות

עופר אבניר מגדל ימין